خانه / ویدئو ها / بوداپست در یک نگاه تایم لپس بوداپست

بوداپست در یک نگاه تایم لپس بوداپست

بوداپست در یک نگاه – تایم لپس بوداپست

بوداپـِست پایتخت کشور مجارستان و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر بعلاوه مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان نیز می‌باشد. بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در کرانهٔ باختری (سمت راست) رود دانوب و دومی در سمت خاوری این رود واقع شده‌اند. جمعیت بوداپست در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱٬۷۲۱٬۵۵۶ نفر بوده است. مساحت شهر حدود ۵۲۵ کیلومتر مربع است و یک واحد مستقل در تقسیمات کشوری مجارستان است.

مساحت :  93.030 کیلومتر مربع

جمعیت : 9,065,034 نفر(بصورت تقريبي)

پایتخت : بوداپست

زبان : مجاری

دین : مسیحی

پایتخت : بوداپست

زبان رسمی : مجاری (97%) ، آلمانی (2%)، اسلوواکی (1%)

نوع حکومت : جمهوری

مذهب : کاتولیک رومی (56%)، کالونی و لوتری (22%)

واحد پول : فورینت(Forint)

عضویت :  سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، شورای اروپا

شهرهای عمده : دبرتسن, میشکولس, سگد, پچ, جار, نیرگی هازا, سگشفهروار, کچکمت

امید طول عمر :  73 سال

رشد سالانه جمعیت :   0.25-

نژاد : هون

خط ساحلی :  خط ساحلی ندارد

مختصات جغرافیایی :  47 درجه شمالی و 20 درجه شرقی

حکومت :  مجمع ملی 386 نفره برای دوره ای پنج ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد. این مجمع متشکل است از 58 نفر که از فهرست ملی تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می شوند. 152 نفر که بر اساس استان و 176 نفر از حوزه های انتخاباتی تک نماینده ای انتخاب می گردند. رئیس جمهور – که از سوی مجمع انتخاب می احزابüشود- کابینه و نخست وزیر را از حزب اکثریت در مجمع ملی انتصاب می کند.  سیاسی مهم عبارتند از: • سرای دموکراتیک (میانه رو با تمایل به راست) • اتحاد دموکراتهای آزاد (لیبرال) • حزب سوسیالیست (حزب کمونیست سابق) • حزب خرده مالکین • حزب دموکرات مسیحی خلق

آموزش :  میزان باسوادی: تقریباً 100% سنین تحصیل اجباری: 6 تا 14 سال تعداد دانشگاه: 19 دانشگاه به علاوه 6 موسسه همطراز با دانشگاه

دفاع :  کل نیروهای مسلح: 86.500 (تخمین 1991) خدمت سربازی: 12 ماه (با انتخاب برای خدمت غیر سربازی برای مخالفان جنگ)

جغرافیا :  مجارستان در غرب رود دانوب متشکل است از زمینهای پست پر فراز و نشیب که در شمال شرق، ارتفاعات پوشیده از جنگلهای انبوه می باشد. در جنوب شرق جلگه مسطح و بسیار وسیعی  بلندترین نقطه: قله ککش،ü رودهای مهم: دانوب (دونا)، تیسا، دراوا. üقرار دارد.   آب و هوا: آب و هوا، با تابستانهای خشک طولانی و بسیار گرم و زمستانهایü1015 متر سرد، متنوع است.

اقتصاد :  نزدیک به یک پنجم نیروی کار در بخش کشاورزی و دامداری اشتغال دارد. محصولات مهم شامل غلات (ذرت، گندم، جو) چغندر قند، میوه و انگور برای شراب است. مجارستان با وجود ذخایر سرشار زغال سنگ، بیش از نیمی از مایحتاج انرژی خود را وارد می کند. صنایع فولاد، کود شیمیایی، داروسازی، ماشین آلات و وسایل نقلیه دارای اهمیت است. از اوایل دهه 1980، فعالیت بازرگانی خصوصی و سرمایه گذاری خارجی تشویق شده است و بین سالهای 1989 و 1991 بیشتر بنگاههای بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار شدند.

مجارستان كشوري دموكراتيك با حدود 10 ميليون نفر جمعيت يكي از زيباترين كشورهاي عضو اتحاديه اروپا است كه در قلب اروپاي مركزي واقع شده و داراي جاذبه هاي توريستي ميباشد .

بوداپست در یک نگاه

همسایگان مجارستان در شمال، چكسلواكی- در شرق، رومانی و اوكراین- در غرب، اتریش و اسلوونی- و در جنوب، كراوسی و صربستان می باشند. دشتهای حاصلخیز مجارستان توسط رود دانوب آبیاری می شوند.

مجارستان زمستانهای نسبتا سردی داشته و تابستانها، درجه حرارت دشتهای مركزی، افزایش شدیدی دارد. معادن بوكسیت بسیار غنی در این كشور، شناسایی شده و به بهربرداری رسیده است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات كشاورزی ، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشكیل می دهند

در حال حاضر تحصيل در كشور مجارستان ايده آل دانشجويان خارجي ميباشد زيرا زبان تدريس در اين كشور انگليسي بوده و مدارك دانشگاههاي اين كشور با توجه به قدمت دانشگاههاي آن در تمامي كشورهاي جهان معتبر مي باشد و همچنين هزينه هاي زندگي 40% الي 50% ارزانتر از اروپاي غربي است. بوداپست پايتخت كشور مجارستان يكي از زيباترين شهرهاي اروپا بوده كه رود دانوب در اين شهر مناظر بسيار زيبايي را ايجاد نموده است.

آب وهواي مجارستان شبيه به آب وهواي غرب ايران و درتابستان بسيار معتدل و زمستان نسبتا سرد به نحوي كه 10 درجه زيرصفر هم ميرسد. آب و هواي مجارستان بسیار عالي و هواي شهر بسيار پاك است زيرا تعداد اتومبيل در حال حركت يا مورد استفاده عموم در سطح شهر بوداپست بسیار كم ميباشد . بعلت امكانات حمل و نقل شهري بسیار خوب در شهر بوداپست آلودگي هوا در سطح صفر ميباشد. اين كشور به خاطر بارندگي مناسب داراي باغات و جنگلهاي بسیار متنوعي است و تقريبا نيمي از ميوه اروپا در اين كشور توليد مي شود.

 

خرید کتاب آموزش زبان مجاری به فارسی